Fransa Yemekleri Tarifleri ve Çeşitleri *2021

Fransa Yemekleri dünyanın en ünlü yemekleri arasındadır. Fransa, baştan çıkarıcı tatları olan tipik yemeklerle doludur. Sizin için en iyi Fransa yemekleri seçtik. En iyi spesiyalitelerimizin küçük Fransa yemekleri turuna katılın.

Fransa Yemekleri Çeşitleri

Fransa’nın bölgeleri, dünya çapında tanınan çok iyi geleneksel Fransa Yemekleri Çeşitleri ile doludur. Lorraine kiş, tartiflette, ratatouille, boeuf bourguignon. Fransız gastronomisini dünyanın en popüler yemeklerinden biri yapan lezzetli yöresel ürünlere dayanan, çocukluğumuzu sarsan yemekler. Aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenmeniz için size Fransa Yemekleri Çeşitleri için en iyi tarifleri sunuyoruz.

Fransa Yemekleri Tarifleri

Fransız Yemekleri Tarifleri sadece bir listeden ibaret değildir. Aynı zamanda, genellikle belirli bölgelere bağlı, bazen nesilden nesile aktarılan mutfak spesiyalitelerinin yanı sıra farklılığı çağrıştıran bir dili de bir araya getiriyor. Aşağıdaki listeden en iyi Fransa Yemekleri Tarifleri olarak bilinen lezzetlerden bazılarına bakabilirsiniz.

  • Quiche lorraine

Pek çok hızlı ve kolay kiş tarifleri var, ancak Lorraine kiş en çok pişirilenlerden biridir! Neden ? Basitçe peynir, tereyağı, crème fraîche, yumurta, ızgara pastırma ve küçük hindistan cevizi dolgusuyla lezzetli olduğu için! Başlangıç ​​veya ana yemek olarak, yeşil salata veya hindiba salatası eşliğinde ideal bir iştah açıcı tart. Mevsime bağlı olarak mantar veya pırasa ekleyerek ve domuz pastırması yerine tavuk koyarak bu Lorraine kiş tarifinin varyasyonlarını da sunabilirsiniz.

  • Tartiflette

Mükemmel bir kış yemeği olan Savoyard tartiflette tarifi patates, domuz pastırması, reblochon ve soğandan oluşur.
Hazırlaması çok kolay, lezzetlidir ve kayakla geçen güzel bir günün ardından ısınır! Ama aynı zamanda tüm yıl boyunca yenebilecek çok samimi bir aile yemeği: çok enerjik olduğu için yeşil salata ile servis etmeyi düşünün. Her bölge, yerel peynirlere göre uyarlamak için tarifi benimsemiştir: marbiflette, matouille, croziflette.

  • Boeuf bourguignon rapide

Harika bir Fransız spesiyalitesi olan boeuf bourguignon, kırmızı şarapta kaynatılmış sığır etinden ve mantar, havuç ve soğandan oluşan bir garnitürden oluşur. Daha fazla lezzet için, tarifinize kesinlikle lezzet katacak domuz pastırması veya büyük bir parça füme domuz pastırması da ekleyebilirsiniz. Bu, uzun süre, kısık ateşte pişirilen ve daha da iyi yeniden ısıtılabilen tipik bir Fransız soslu yemeğidir. Bir gün önce hazırlayın ve makarna veya buharda pişmiş patates ile servis edin.

  • Ratatouille

Basit ve lezzetli ratatouille, tek başına veya balık veya et ile yenebilen bir Provence yemeğidir. Başlangıçta, fasulye, patates, ekmek ve etin karıştırıldığı bir güveç anlamına geliyordu. Günümüzde ratatouille tarifi sebze dilimleri (patlıcan, soğan, kabak, kırmızı veya sarı biber) bir buket garni, sarımsak, fesleğen ve zeytinyağı ile yapılmaktadır. Farklı bir şekilde pişirmek için ayrıca tavuk veya beyaz peynir ekleyebilir veya bir gurme turtaya dahil edebilirsiniz.

  • Poulet basquaise

Ünlü Bask kekine ek olarak, genellikle Bayonne jambonu veya acı biberle yapılan piperade, patates tortilla gibi hazırlaması kolay yemekler var. Bunlar sonuncusu iki bileşen de Basquaise tavuk tarifinde bulunur; tavuk ve piperade ile yapılan eksiksiz bir yemek.

  • Choucroute garnie Cookéo

Fransız gastronomi yemekleri arasında, tipik bir Alsas yemeği olan lahana turşusu tarifini buluyoruz! Geleneksel tarif, fermente lahana ile birlikte sosis, domuz pastırması ve soğuk etlerin yanı sıra patatesten oluşur. Deniz ürünleri lahana turşusu adı verilen balık, somon, beyaz balık ve domuz eti yerine füme balık ile bir varyasyon var. Bir aile için mükemmel bir kış yemeği.

  • Endives au jambon

Jambonlu hindiler genellikle ev yapımı beşamel peyniri ve graten hazır peynirle kaplanır. Reblochon ile denemeye ne dersiniz? Sonuç: lezzetli bir graten! Genellikle çocuklara sebze yedirmek için kullanılan bir aile yemeği, çünkü tamdır: jambon protein sağlar, peynir kalsiyum sağlar ve hindiba lif sağlar!

  • Flammekueche

Doğrudan Grand Est’ten ve özellikle Alsace ve Lorraine’den gelen flamekueche, krem ​​\ u200b \ u200bfraîche, domuz pastırması ve soğanla süslenmiş ince hamurlu bir flambé tart. Arkadaşlarla bir yemekte paylaşması kolaydır, mantar, somon, keçi peyniri ile kolayca bulunur.

  • Coq au vin

Fransız mutfağının geleneksel bir yemeğidir. Kırmızı şarapta kaynayacak parçalara bölünmüş bir horozla hazırlanan sığır burguignon çeşididir. Soğan, havuç, mantar ve bir buket garni ile servis edin. Kişi başına buharda pişirilmiş patates veya küçük bir bardak pirinç ile servis edebilirsiniz. Alternatif olarak, bu coq au vin tarifini kaliteli beyaz şarapta pişirebilirsiniz. Hafifletmek için sosu dana suyuyla birleştirin ve pastırmayı pastırmanın yerine koyun.

Fransa Yemekleri Hakkında Bilgi

Fransa, gastronomi ve yaşama sanatı ile dünya çapında tanınmaktadır. Fransa Yemekleri 2010’dan beri Fransız tarzı gastronomik yemek ve ritüelleri UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirasına dahil edildi. Fransızlar günlük yaşamda günün üç öğününe çok bağlılar. Geleneksel olarak, kahvaltı uyandıktan sonra, öğle yemeği saat 13:00 ve akşam yemeği saat 20:00 civarında yenir.

Fransa Yemekleri Hakkında Bilgi verecek olursak Tatlılardan bahsetmemiz gerekir, çikolatalı pasta veya limon kremalı turtaya düşebileceğinizden çok da uzak olmayan iyi bir pastane mutlaka vardır. Restoranlar ayrıca tatlı menüleriyle de ilgileniyor. Yemeğin sonunda gurme kahve veya birkaç tatlı eşliğinde kahve ikram etmeleri alışılmadık bir durum değildir.

Fransa Yemekleri Hakkında Bilgi verirken şarap, yemeklerin en yakın dostudur. Dilimize ferahlık verir ve tat tomurcuklarını uyandırır. Üzüm bağı, Bordo bölgesinde, Burgundy’de, Alsas’ta, Rhône, Loire ve Akdeniz kıyılarında her yerdedir. Hatta Paris’te, Butte Montmartre’ın tepelerinde bulunurlar. Fransayı ziyaret edin ve şaraplarının yanı sıra mutfağının tadına bakın.

FAQ

Fransa yemekleri çok çeşitli kültürel ve bölgesel alandan beslenmektedir. Bu da yemeklerin doğal olarak çok lezzetli ve kendine özgü tada sahip olmasını sağlar. Fransa yemekleri konusunda kendini tüm dünyada ispatlamış bir ülkedir

Fransa dünya çapında tanınan çok iyi geleneksel yemekleri çeşitleri ile doludur. Lorraine kiş, tartiflette, ratatouille, boeuf bourguignon. Fransız gastronomisini dünyanın en popüler yemeklerinden biri yapan lezzetli yöresel ürünlere dayanan yemeklerdir.

Yorum Yok