Fransa Hakkında Bilgiler

Fransa, Fransa hakkında bilgiler;  Batı Avrupa’da bulunan bir Avrupa ülkesidir. Sınır komşuları Birleşik Krallık, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İsviçre, İtalya, Monako, Andorra ve İspanya’dır. Fransa’nın denizaşırı toprakları Brezilya, Surinam ve Hollanda Antilleri gibi ülkelerdir. Fransa, Avrupa Birliği’nin kurucu üye ülkelerinden biridir. Fransa aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in kurucu üyesi ve kendisine veto hakkı veren BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biridir. Fransa’nın adı, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra bölgeyi, özellikle de Paris çevresindeki bölgeyi işgal eden bir Germen kabilesi olan Franklardan geliyor.

Fransa Para Birimi Nedir?

Fransa Para Birimi Euro dur. 1 Ocak 2002’de Euro, Fransa dahil olmak üzere Avrupa Birliği’nin 12 ülkesine yayılmış 300 milyon Avrupalı’nın tek para birimi olmuştur. Euro’dan önce kullanılan Fransa Para Birimi frangıdır. Bu para birimi ilk kez 1360 yılında basıldı. Ancak, 1795 yılına kadar 31 Aralık 2001 tarihine kadar Fransa’nın ulusal para birimi haline gelmedi.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Kimdir?

Emmanuel MACRON, Beşinci Fransa Cumhuriyeti’nin sekizinci Fransa Cumhurbaşkanı olarak görev yapar. Hareketin kurucusu En Marche, 6 Nisan 2016’da oluşturuldu, 7 Mayıs 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zafere kadar liderlik etti. 1977 doğumlu, Fransa tarihindeki en genç devlet başkanıdır. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, özellikle François Bayrou ve Nicolas Hulot’un ayrılışları vesilesiyle, hükümetini birkaç kez değiştirmiş olan Başbakanı Édouard Philippe ile birlikte yönetiyor.

Türkiye Fransa İlişkileri

Türkiye Fransa arasındaki ilişkiler, özellikle Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Yunanistan ve Kıbrıs ve son zamanlarda Türkiye’nin Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ı desteklediği Dağlık Karabağ’daki anlaşmazlıklar nedeniyle geçen yıldan bu yana giderek kötüleşti. Fransa Türkiye tarafından benzer büyüklükte bir ülke olarak kabul edilmektedir. Tabii ki Türkiye Fransa dan daha az zengin: Gayri safi yurtiçi hasılası, 700 milyar euro, Fransa bunun dört katı. 83 milyonluk nüfusu ve 785.000 km2’lik alanı ile Türkiye biraz daha büyük, biraz daha kalabalık bir ülke.

Fransa Bayrağı Renkleri

Beşinci Cumhuriyet’in ulusal amblemi olan üç renkli Fransa Bayrağı, Fransız Devrimi altında, kralın (beyaz) ve Paris şehrinin (mavi ve kırmızı) renklerinin yeniden birleşmesinden doğdu. Bugün, üç renkli Fransa Bayrağı tüm kamu binalarının üzerinde dalgalanıyor. Sivil veya askeri olsun, çoğu resmi törenlerde kullanılır.

Fransa Hava Durumu Nasıl?

Genel olarak, Fransa Hava Durumu için ılıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Hava genellikle iyidir ancak mevsimler ve bölgeler arasındaki farklar oldukça önemlidir. Fransa Hava Durumu İlkbaharda, mart ayından mayıs ayına kadar hava güzeldir. Sıcaklıklar ılıktır ve sık yağışa rağmen güneş güzel görünümler sunar. Yaz aylarında, Haziran’dan Eylül’e kadar, özellikle Güney Fransa’da sıcak olabilir, ancak termometre nadiren 35 santigrat dereceyi aşar. Ekim’den Aralık’a kadar, sonbahar hala güzel günler sunuyor, ancak hava genellikle nemlidir. Çok sert olmadan kışlar soğuktur. Kar bazen yağmuru takip eder ve özellikle yükseklerde sıcaklıklar eksiye düşebilir.

FAQ

Fransa Para Birimi Euro dur. 1 Ocak 2002'de Euro, Fransa dahil olmak üzere Avrupa Birliği'nin 12 ülkesine yayılmış 300 milyon Avrupalı'nın tek para birimi olmuştur.

Emmanuel MACRON, Beşinci Fransa Cumhuriyeti'nin sekizinci Fransa Cumhurbaşkanı olarak görev yapar.

Beşinci Cumhuriyet'in ulusal amblemi olan üç renkli Fransa Bayrağı, Fransız Devrimi altında, kralın (beyaz) ve Paris şehrinin (mavi ve kırmızı) renklerinin yeniden birleşmesinden doğdu.

Genel olarak, Fransa Hava Durumu için ılıman bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Hava genellikle iyidir ancak mevsimler ve bölgeler arasındaki farklar oldukça önemlidir. Fransa Hava Durumu İlkbaharda, mart ayından mayıs ayına kadar hava güzeldir.

Yorum Yok