Almanyada Ev Kiralamak, Almanya Ev Kiraları, Almanyada Ev Kiraları Ne Kadar? *2021

Almanya Kiralık Ev sahibi olma, ev satın alma hayalinden her zaman daha olanaklı ve mantıklı bir yol olmuştur. Almanyada ev kiralamak birçok kişi için çok daha gerçekçidir. Almanyada ev kiralarken en önemli şey her iki tarafın da memnuniyetidir. Bu nedenle, her iki tarafın da kira sözleşmesinin içeriği ve sonuçları konusunda net olması önemlidir.

Almanyada Ev Kiralamada Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Almanyada kira ilişkisi sözleşmeye bağlı bir yükümlülük olarak düzenlenmiştir. Bu, her iki tarafın da birbirine karşı yükümlü olduğu anlamına gelir. Ev sahibi mülkün devrine yükülmlüdür ve kiracı, halk arasında kira olarak bilinen eviyle ilgili yükümlülüklere sahiptir. Almanyada ev kiralayan herkes, yaşam alanı kiralamak için Alman Medeni Kanunu’nun (BGB) hükümlerine, form sözleşmelerinin hazırlanmasına ilişkin hükümlere ve ayrıca kiracı koruma yasalarına uymalıdır.

Almanyada Kiraların Özellikleri

Almanyada Kiraların tüm odaların uzunluk ve genişliklerini ölçerek ve tek tek odaların alanlarını hızla toplayarak yaşam alanını basitçe belirleyenler, yaşam alanını yanlış hesaplamış olur ve böylece kira sözleşmesini geçersiz kılmış sayılabilirler. Almanya’da Yaşam Alanı Yönetmeliği (WoFIV) vardır. Bu kararname, yaşam alanının nasıl hesaplanacağını tanımlar. Bu yüzden güvenli tarafta olmak istiyorsanız, yönetmeliği elinize alın ve şartnamelere göre yaşam alanını hesaplayın.
Örneğin, ısıtmasız odalar ve eğimli tavanlara sahip odalar için düzenlemeler vardır. Dairede ısıtılmamış bir depo, yaşam alanı olarak sayılmaz!

Almanyada Ev Kiralamak İçin Ne Kadar Para Kazanmanız Gerekiyor?

Almanyada Ev Kiralamak için, finans uzmanları gelirinizin en fazla yüzde 30’unu kiraya harcamalısınız demekte. Münih’te ev kiralamak; istiyorsanız, yıllık 105.000 Euro geliriniz olmalı. Bu, Bavyera başkentini 2021 için 401 Alman şehir ve ilçesinin tamamının değerlendirilmesinde en üstüne yerleştiriyor. Frankfurt am Main‘in finans metropolü üçüncü sırada. Burada ortalama bir daire için yıllık 81.211 Euro gelire ihtiyacınız var. Stuttgart‘ta bir yer 79.152 euro. Freiburg im Breisgau 71.877 euro ile 7. sırada ve Heidelberg 69.018 euro ile 10. sırada yer alıyor. Bunu karşılayabilmek için nüfusun en zengin yüzde beşinden biri olmanız gerekiyor.

Almanyada Uygun Ev Kirası Hangi Bölgelerde Bulunur?

Fazla kira ödememek için metropollerden uzaklaşıp daha ucuz bölgelere geçmeniz gerekir. Saksonya‘daki Vogtlandkreis‘de 68 metrekare için aylık brüt 2303 Euro gelir yeterli. Bu mütevazı bir yılda 27.636 euro olur. Ya da başka bir deyişle: Münih için gerekli olan 105.000 Euro ile Vogtland bölgesinde neredeyse dört daireyi karşılayabilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan Almanyada ev kiralarını şehirlere ve bölgelere göre dağılım gösterilmiştir.

FAQ

Almanyada Ev Kiralamak bölgelere göre değişiklik göstermekle beraber sıkıntılı bir süreçtir. Bunda konut sayısındaki yetersizlik ve bölgelere göre nüfusun yoğunlaşması etkili olmaktadır.

Almanyada Ev Kiralarken sözleşme yapmanız ve sözleşmenizdeki maddeleri iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Yoksa extra ödemeler ile karşılaşabilirsiniz. Örnek olarak bahçe bakım maliyetleri, park yeri maliyetleri ve apartman temizlik giderleri gibi.

Almanyada ortalama bir ev kirası bölgelere göre değişkenlik gösterse de 800 euro civarındadır. Tabi bu evin bulunduğu konum ve evin durumu gibi etmenler ile değişkenlik gösterecektir.

Yorum Yok