Almanya Üniversiteleri, Almanyada Üniversite Okumak *2021

Almanya üniversiteleri çoğunlukla, teknik kolejlere, sanat ve müzik kolejlerine bölünmüştür ve devlet tarafından desteklenmektedir. Almanya Üniversiteleri devlet tarafından finanse edilmektedir. Ancak Protestan veya Katolik Kilisesi tarafından yönetilen üniversiteler ve devlet tarafından tanınan özel üniversiteler de vardır. Almanyada özel üniversitelerin çoğu teknik kolejlerdir. Almanya üniversiteleri, üniversite dışında araştırma ve uygulamadaki meslekler için eğitim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üniversite öğretiminde ve araştırmasında aktif olan bilim adamlarını da yetiştirmek ister.

Almanyada Üniversite Okuma Şartları Nelerdir?

Almanyada Üniversite okumak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız ve yapmanız gerekenler kafanızı karıştırdıysa, doğru yere geldiniz. Uluslararası öğrenciler, Almanyada Üniversite okumak için, geçmeniz gereken adımları anlattık. Almanyada Üniversite okumak hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Bir öğretim programı bulun.
Bir üniversite bulmak ve ilginizi çeken bir bölüm seçmek,  Almanyada Üniversite eğitiminizi planlamanın ilk adımıdır. Almanyada dünya standartlarında olan birçok üniversite ve sayısız bölüm var. Hangi yöne gitmek istediğinizden bağımsız olarak, kesinlikle çalışma hedeflerinize ve gelecek planlarınıza uygun bir bölüm seçmelisiniz.

Tüm kabul şartlarını yerine getirin.
Artık hangi üniversiteye ve hangi eğitim programına katılmak istediğinize karar verdiğinize göre, tüm kabul şartlarını araştırmalısınız. Bunu yapmak için üniversitenin web sitesini ve kabul koşullarını kontrol edin. Anlamadığınız bir şey varsa, doğrudan üniversite ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Katılım koşulları, üniversiteye ve çalışma programına göre farklılık gösterir. Bu nedenle, kabul şartları bölümünü birkaç kez okumanız önerilir.

Almanca öğrenin.
Almanya Üniversiteleri başarınız, programınız İngilizce olsa bile, büyük ölçüde Almanca bilginize bağlıdır. Almanca diline sağlam bir şekilde hakimseniz, ders materyallerini, derslerde ne öğretildiğini anlama fırsatına sahip olacak ve düşüncelerinizi daha iyi ifade edebileceksiniz. Almanyada temel derslerin çoğu ana dilde öğretilirken, daha yüksek akademik düzeydeki birçok ders tamamen veya kısmen Almanca olarak verilmektedir. Üniversiteden farklı olarak, boş zamanlarınızda genellikle yerel halkla Almanca konuşmanız gerekir.

Eğitiminiz için finansal kaynak bulun.
Almanyada Üniversite okumak için gerekli maddi imkanlara sahip olmalısınız. Yürürlükteki yasaya göre, AB dışı ülkelerden gelen her yabancı öğrenci, eğitimleri sırasında Almanya’da yaşamını finanse etmek için yeterli mali imkanlara sahip olmalıdır. Almanyadaki bir uluslararası öğrencinin minimum 10,332 € ‘ya sahip olması gerekir; bu, bir öğrencinin öğrenim gördüğü ilk yıl için yaşam maliyetini karşılaması için yeterlidir. Bu miktar paranın bloke bir Alman hesabına yatırılması gerekir.

Kabul için başvurun.
Başvuru belgelerinizi tekrar kontrol ettikten sonra başvurunuzu gönderebilirsiniz. Başvuru çevrimiçi olarak yapılabilir, ancak başvuruları sadece şahsen veya posta yoluyla talep eden üniversiteler de olabilir. Başvurunuzu nasıl göndereceğinizi öğrenmek için üniversitenizle iletişime geçin.

Alman öğrenci vizenizi alın.
AB dışı bir ülkeden öğrenciyseniz, Alman öğrenci vizesine ihtiyacınız vardır. Almanya Büyükelçiliği ile şahsen iletişime geçmenizi öneririz. Almanyada üniversite okumak için yeterli finansal güce sahip olduğunuzdan emin olun. Öğrenici vizesi almak için yetkilileri ikna etmenin en kolay yolu okul ücretinizi ve yaşam masraflarınızı karşılayacak kadar paranızı, bloke edilmiş hesap olarak bilinen hesaba aktarmaktır.

Kalacak yer bulun ve seçtiğiniz üniversiteye kaydolun.
Artık resmi olarak Almanya’ya kabul edilmiş bir öğrenci olduğunuza ve öğrenci vizenizi aldığınıza göre, kalacak yer bulmanız gerekiyor. Almanya’da uluslararası öğrenciler için konaklama o kadar pahalı değil, ancak yabancı bir öğrenci olarak sizin için en uygun yeri bulmak için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Size çok zaman kaybettirebileceği için bu konuya en yüksek önceliği vermenizi tavsiye ederiz. Bu nedenle, Almanya’ya gelmeden önce çevrimiçi olarak konaklama yeri bulmayı deneyebilirsiniz.

Seçtiğiniz üniversitede, kabul edildiğiniz bölüme kaydolmanız gerekir. Almanya’da devlet yüksek öğrenimi ücretsiz olarak sunulur, ancak 150 ile 250 EUR arasında bir kayıt ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca toplu taşıma araçlarından 6 ay ücretsiz yararlanabilmek için dönemlik biletinizin ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Almanya Üniversitelerine Yatay Geçiş ve Almanya Üniversiteleri Taban Puanları

Almanya Üniversitelerine yatay geçiş yapmak isterseniz, Almanya Üniversiteleri Taban Puanlarını internet sitelerinden gerekli şartları öğrenebilirsiniz. Burada geçmek istediğiniz Almanya Üniversitesine göre şartlar ve taban puanlar değişiklik gösterecektir.

Almanya Üniversiteleri Bölümleri ve Almanya Üniversiteleri Yüksek Lisans

Almanya Üniversiteleri Bölümleri çok çeşitli olmakla birlikte genelde teknik bölümler ve sanat odaklı bölümler öne çıkmaktadır. Sizde okumak istediğiniz Almanya Üniversiteleri Bölümlerini hangi üniversiteyi tercih edecekseniz ona göre araştırmalısınız. Ayrıca Almanya Üniversiteleri Yüksek Lisans için başvuruda bulunabilir ve Almanya Üniversiteleri Yüksek Lisans için gerekli şartları ve kabul gerekliliklerini üniversitelerin sitelerini kontrol ederek görebilirsiniz, her üniversitenin kendine göre farklı kabul şartları vardır. Bu nedenle Almanya Üniversiteleri Yüksek Lisans başvurusu yapmadan önce üniversite ile iletşime geçmelisiniz.

Almanya üniversiteleri taban puanları birbirinden çok farklı olmakla birlikte en doğru bilgiyi gitmek istediğiniz üniversiteden alacaksınız. Almanya üniversiteleri başvuru tarihleri genelde her yılın ekim-kasım ayları olmakta fakat bu durum girmek istediğiniz üniversiteye göre değişiklik gösterecektir.

FAQ

Almanyada Üniversite okumak için öncelikle gerekli finansal şartları ve eğitim vizesini almalısınız, ardından okumak istediğiniz üniversiteye başvuru yaparak kabul almanız gerekmektedir.

Almanyada Üniversite Okumak ve temel yaşam standartlarını sağlayabilmeniz adına Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanyaya gelmeden en az 6 ay önce Almanca öğrenmeye başlamanız tavsiye edilir.

Almanya Üniversiteleri genel olarak teknik ve sanat odaklı bölümlere öğrenci almaktadır. Sanat odaklı bölümlere girebilmek için yetenek sınavlarından yeterli puanı almanız gerekmektedir.

Yorum Yok